ACS a EKV - docházkové a přístupové systémy

ACS a EKV systémy představují identifikační nástroje využívající kontaktní nebo bezkontaktní identifikátory. Pro identifikaci lze využít také biometrické údaje osob, tzn. otisky prstů, skenování oční duhovky aj.). Na základě identifikované osoby pak tyto systémy umožňují typicky evidenci nebo kontrolu fyzického přístupu definovaným funkcím nebo do vyhrazených prostorů.

Přístupový systém se používá k nastavení přístupu do jednotlivých místností v objektu. Identifikace se zpravidla provádí pomocí karty, klíčenky, náramku nebo otisku prstů. U dveří se nachází čtečka, která po ověření identifikátorem povolí otevření dveří. Všechna otevření dveří jsou zaznamenávána v centrálním počítači. Čtečky dále sledují nepovolené otevření dveří (např. násilné otevření nebo nedovření).

Docházkový systém slouží pro kontrolu příchodu a odchodu zaměstnanců. Každý zaměstnanec se identifikuje pomocí čipové karty. Čipová karta se dá nahradit číselným kódem. U vstupních dveří, je umístěn docházkový terminál, který zaznamená příchod. U terminálu může zaměstnanec uvést, zda jde na přestávku, oběd, k lékaři apod. Díky tomu může zaměstnavatel úspěšně kontrolovat dodržování pracovní doby.

Výhodou obou systémů je snadná rozšiřitelnost a pohodlné ovládání. Oba systémy se dají navzájem propojit. Identifikační čip může sloužit pro více systémů najednou. Rozsáhlý objekt lze jednoduše rozdělit do zón (výroba, sklad, kanceláře apod.).

Čtečky u dveří nebo turniketu  můžeme nainstalovat do vypínače. Na přání si zvolíte design a barvu. V případě venkovního umístění dodáváme čtečky v antivandal provedení.